29 Eylül 2010 Çarşamba

Toplumsal Cinsiyet

zaman: 9/29/2010 07:34:00 ÖS
Kiminizin umrumda olmasa da, kiminiz korkunuzdan dile getirmesiniz de ya da kiminiz ne olduğunu bile bilmeseniz de TOPLUMSAL CİNSİYET diye bir kavramın varolduğu yadsınamaz.
Toplumun kadın ve erkek üzerine yaşanmışlıklardan yüklediği anlamın cinsiyet bazlısıdır toplumsal cinsiyet. Daha da samimi bir dille söylemem gerekirse eğer; hani kadınlığını bilsin, erkekliğini bilsin, küte küt laflarımız var ya.. görüp edinip şak diye üzerilerimize yapıştırdığımız, onların dünyasından bahsediyorum işte. Kadına kadınlığını kendisi değil de bizim yüklemeye çalıştığımız dünya aynı şekilde erkeklere de.. Cins üzerinden Erkeklik! diye ağır bir itham geliştirip, bir de üzerine ağır anlamlar yükleyip erkekleri ADAM, ERK sıfatlarını giymeye zorladık bizler.. Karısını dövmesine, toplum içinde küçücük eleştirildiğinde bile yakıp yıkmasına, kıskançlığından kızını, karısını eve ve kendisine bağlamasına hatta adeta hapsetmesine erkeklik dedik. Evini, karısını koruyana yiğit adam dedik. Yiğit! Bir de bunu övünülecek bir malzeme gibi sunduk aynen böyle sonra da neden böyleler dedik.. 
Kadının kadınlığını yaşayamadığı bir dünyaya dönüştürdü işte bu bizi. Kadının kadınlığından utandığı, yaşamayı bırak dile bile getiremediği kadınlığını elinden aldık.. Bunu da isteyerek yaptık zaten.. Sıfatlar belirledik bu sıfatlara yaraşır davranmasını istedik kimisinden de korkmasını.. Hanım kız olsun dedik, cici, uslu, düzgün, doğru(!).. Kaşar, orospu kelimeleri uydurduk ki aman korksun da o sıfatlara yaraşır şeyler yapmasın istedik..  Aradaki uçurumu o kadar açtık ki erkek yaptığında aferim koç dediğimiz cinsellik ( bildiğimiz üremenin tonlarca anlam yüklenmiş boyutu) kadın yaptıgında orospu, kaşar kelimelerine dönüştü.. [Burada bir parantez açmak istiyorum.. Bırakalım da herkesle yatsınlar zihniyetini iğnlemek için.. ]- Cinsellik için kimse kimseden izin almak zorunda değil dahası cinselliğe toplum bu kadar anlam yüklemeseydi eğer küçük kızlar daha cinselliği, kendilerini tam olarak bilmeden cinsellik yaşamak zorunda kalmazlardı.. Zorunda diyorum çünkü hayvanların sokak ortasında anlam yüklemeden yaptığı şu eylemi biz onlara öyle bir şey olarak gösterdik ki kendilerini bununla kanıtlama, varetme çabasına bile girdiler.. Sonrada kızımız kaşar oldu lafları.. Sonra babanın, abinin bu kızı kontrol etme, terbiye(!) etmede kullandığı saygısızlıklar.. Erkek cocuklarını babalarının, dayılarının kerhaneye götürdüğü toplumda aynı baba kızını sevgilisi var diye dövüyor farkında mısınız? Bu öğretiler bu normlar olmasa herkes çığırından çıkardı düşüncesini sorguladığım noktada gördüğüm tek şey, bu kadar anlam yüklenmeseydi bu kadar değerli olmazdı ve değerli olmayan şey göz önünde olmaz, dikkat çekmezdi.. Bu kadar çok çullanılmazdı üzerine..
Kadın kadınlığını -bizim, toplumun belirlediği- erkekte erkekliğini bilmeli dedik hep. Kadına meslekler belirledik, erkeğe olması gereken! profil çizip gösterdik. Kızlar annelerinin izinden gittiği sürece ve oğullarda babalarının ve birçok insan gibi sorgulamadığınız sürece değişmeyecek.. Bu zihniyetin varlığınızı, özgür alanınızı, SİZliğinizi nasıl da sömürdügüne bakın.. Her şeye anlam yükleme ve bu anlamlar doğrultusunda insanları ölçüp tarttıgımız sürece bu ötekileştirme, içten içe yok etme hep varolacak.. Hep yokolacak duygularımız, savunmaya çalışıp toplumun değerleri altında ezilmiş olan hislerimiz, hormonsal arzularımız...

1 yorum:

CmL on 30 Eylül 2010 01:17 dedi ki...

Cinsellik bizden değil aslında dinimizden gelen bir tabu ama toplumumuzda erkeklere değil de kadınlara yakıştırılmayan bir halde malesef.Ya herkes yapsın ya da kimse yapmasın.Orta yolu bulamadık asırlarca biz.Zina müslümanlar arasında her zaman kadınlar için çok daha büyük cezalarla sonuçlanmıştır.Osmanlı döneminde erkek evin reisi olarak görülüyordu ama kadın bu dönemden daha değerliydi.Kadının evdeki yeri ayrıydı.Kadının erkeğine saygısı vardı,erkeğin de kadınına.Kadın, şu an asırlarca bulunduğu kabuğun içinden çıkmaya çalışıyor.Hem cinsellik açısından hem de cinsiyetnin altında ezilmişlik duygusunu yaşadığından.İslamiyette kadın "ana" olarak geçtiğinden ayrı bir değere sahip ama bir o kadar da katı görüldü bizim toplumumuzda.Bu da malesef bir çok konuda kadınların önüne çıktı.İşin içine gelenek ve görenek girince her şey daha zorlaşıyor gibi görünüyor ama kadınlar artık eskisi gibi değil.Belki biz göremeyeceğiz ama "adam" da "kadın" da kendi iradeleri doğrultusunda yaşayabilecek hale gelecek.Neden bu kadar geç kalındı peki değil mi?İçinde bulunduğu toplumu çözebilen ve etrafını okuyabilen senin gibiler çoğaldığı sürece toplumsal cinsiyet kavramı da o derece azalacaktır.Yüreğine sağlık sevgilim.

 

Katze Copyright © 2012 Design by Antonia Sundrani Vinte e poucos